Gulet Nedir?

Gulet Nedir?

Gulet Tur Rehberi 15.02.2016 3502 gösterim

Gulet Nedir?

Ülkemizde üretilen guletler Ege ve Akdeniz sahillerine özgü bir tekne türüdür. Gelenekselleşmiş üretim çizgisi, profesyonel ustaların maharetli elleriyle birleşince ortaya adeta bir sanat eseri çıkmaktadır. Ülkemizde birçok Gulet tersanesi bulunur. Bu tersaneler Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de yoğun bir biçimde bulunmaktadır.

Klasik Guletler standart bir çizgiye sahipken, isteğe bağlı olarak da özel guletler üretilebilmektedir. Klasik guletleri özel üretim guletlerden rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Klasik guletler yığma ağaçtan üretilirler. Bodrum guleti ismiyle de bilinmektedir. Özel üretim yatlarda ise yığma ağaç dışında materyaller kullanılabilmektedir. Ahşap laminasyon gibi yöntemler sıkça tercih edilmektedir. Son zamanlarda çelikten üretilen Guletler de söz konusu olmuştur. Ancak işin uzmanları çelik guletlerin guletin ruhunu bozduğunu iddia etmektedirler. 

Guletler geniş ve ferah yapılarıyla ziyaretçilerine harika bir tatil olanağı sunmaktadır. Klasik güvertelerin oldukça geniş güneşleme alanları mevcuttur. Mavi yolculuklarda sıkça kullanılan guletler pek çok tatil severin ortak tercihi haline gelmiştir. 

Guletlerin ortalama boyları 14 metre ile 35 metre arasında değişmektedir. İçerisinde kullanılan materyallerin değişikliği sebebiyle pek çok değişik kalitede gulet bulmak mümkündür. Bu durum da bütçeye uygun çeşitlilik bakımından müşterilerin takdirini kazandırmaktadır.

Guletler üç ana gruba ayrılabilir. En popüler olan tipleri “karpuz kıç” çeşididir. Bunun dışında üç tane tipte gulet bulunmaktadır. Bunlar arasında bulunan Ketch tipindeki guletler keskin dizayna sahiptir. Bu tipin en önemli özelliği geniş kabinlere sahip olmasıdır. Karpuzkıç tipindeki tekneler ise denize yakın yapıları ile denizcilerin ilgisini çekmektedir. Bu guletler 15 metre ile 40 metre aralığında olabilir. Ancak kabinleri dardır. Tirhandil tipindeki guletler ise Ege ve Akdeniz’in en çok bilinen gulet tipleridir

Turkyat.net bünyesinde bulunan guletleri inceleyebilir, kendinize uygun olanları kiralayabilirsiniz.