Gulet Nedir?

Gulet Nedir?

Gulet Kiralama 03.01.2020 5417 g├Âsterim

Gulet Nedir?

Ülkemizde üretilen guletler Ege ve Akdeniz sahillerine özgü bir tekne türüdür. Gelenekselle┼čmi┼č üretim çizgisi, profesyonel ustalar─▒n maharetli elleriyle birle┼čince ortaya adeta bir sanat eseri ç─▒kmaktad─▒r. Ülkemizde birçok Gulet tersanesi bulunur. Bu tersaneler Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de yo─čun bir biçimde bulunmaktad─▒r.

Klasik Guletler standart bir çizgiye sahipken, iste─če ba─čl─▒ olarak da özel guletler üretilebilmektedir. Klasik guletleri özel üretim guletlerden rahatl─▒kla ay─▒rt edebilirsiniz. Klasik guletler y─▒─čma a─čaçtan üretilirler. Bodrum guleti ismiyle de bilinmektedir. Özel üretim yatlarda ise y─▒─čma a─čaç d─▒┼č─▒nda materyaller kullan─▒labilmektedir. Ah┼čap laminasyon gibi yöntemler s─▒kça tercih edilmektedir. Son zamanlarda çelikten üretilen Guletler de söz konusu olmu┼čtur. Ancak i┼čin uzmanlar─▒ çelik guletlerin guletin ruhunu bozdu─čunu iddia etmektedirler. 

Guletler geni┼č ve ferah yap─▒lar─▒yla ziyaretçilerine harika bir tatil olana─č─▒ sunmaktad─▒r. Klasik güvertelerin oldukça geni┼č güne┼čleme alanlar─▒ mevcuttur. Mavi yolculuklarda s─▒kça kullan─▒lan gulet kiralama seçene─či pek çok tatil severin ortak tercihi haline gelmi┼čtir. Gulet yat kiralama seçeneklerimizde ekonomik ve lüks gulet teknelerimiz siz de─čerli misafirlerimiz için haz─▒r durumdad─▒r.

Guletlerin ortalama boylar─▒ 14 metre ile 35 metre aras─▒nda de─či┼čmektedir. ─░çerisinde kullan─▒lan materyallerin de─či┼čikli─či sebebiyle pek çok de─či┼čik kalitede gulet bulmak mümkündür. Bu durum da bütçeye uygun çe┼čitlilik bak─▒m─▒ndan mü┼čterilerin takdirini kazand─▒rmaktad─▒r.

Guletler üç ana gruba ayr─▒labilir. En popüler olan tipleri “karpuz k─▒ç” çe┼čididir. Bunun d─▒┼č─▒nda üç tane tipte gulet bulunmaktad─▒r. Bunlar aras─▒nda bulunan Ketch tipindeki guletler keskin dizayna sahiptir. Bu tipin en önemli özelli─či geni┼č kabinlere sahip olmas─▒d─▒r. Karpuzk─▒ç tipindeki tekneler ise denize yak─▒n yap─▒lar─▒ ile denizcilerin ilgisini çekmektedir. Bu guletler 15 metre ile 40 metre aral─▒─č─▒nda olabilir. Ancak kabinleri dard─▒r. Tirhandil tipindeki guletler ise Ege ve Akdeniz’in en çok bilinen gulet tipleridir

Turkyat.net bünyesinde bulunan guletleri inceleyebilir, kendinize uygun olanlar─▒ kiralayabilirsiniz.