Bodrum - Göcek mavi yolculuk tur programı 

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Ekincik Körfezi

Bozburun

Datça

Knidos

Tersane Adası

Göcek

Yassıca adası

Manastır Koyu

Bodrum

Rota Detayları

Bodrum - Göcek mavi yolculuk tur programı 

1.Gün - Bodrum, Knidos, Palamutbükü 

Mavi yolculuğa çıkmak üzere yata giriş yaptığınızda yat kaptanı ve personelleri ile tanıştırılacak, tur hakkında bilgi almak için “Hoşgeldin Kokteyl’i” ile karşılaşacaksınız. Ardından Knidos Adasına hareket edilecek.

Bodrum ülkemizin mavi tur yolculukları için en uygun başlangıç noktalarından bir tanesi. Masmavi denizi, berrak suları, boş güneşi ve sımsıcak atmosferi ile misafirlerine pek çok anlamda çeşitlilik sunan Bodrum’un ihtişamı herkesi etkilemekte. Diğer türkiye yat turları rotlarını linkten görebilirsiniz.

Ülkemizin önemli liman şehirlerinden bir tanesi olan Bodrum turistik bakımdan ciddi seviyelere ulaşmış durumdadır. Antik dönemlerdeki ismiyle “Karya - Halikarnas” ayrıca; “Dünyanın Yedi Harikasından Biri” olma ünvanına sahip olan Mausolus Mozolesi’yle de ünlüdür. 15. yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edildiği düşünülen Bodrum kalesi her yıl pek çok kültürel festivale ev sahipliği yapmakta. Marina ve limana tepeden bakış özelliği ile görülmeye değer bir manzara sunar. Bodrum Kalesini ziyarete gittiğinizde Sualtı Arkeolojisi Müzesi’ni de mutlaka görmelisiniz.

Anadolu’nun görkem sahibi antik kentlerinden biri olma özelliği taşıyan Knidos ihtişamı ve görkemli kalıntılarıyla görülmeye değer kentlerdendir. Kentin hemen yanında bulunan tiyatroyu gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Bizans döneminde inşa edilmiş olan iki kilisenin kalıntıları limana doğru yürüyüşe çıkıldığında görülecektir. Tarihe canlı bir şekilde tanık olacağınız Knidos misafirlerini en güzel şekilde ağırlamakta. 1960 yılından sonra site alanı olarak ilan edilen Knidos’ta önemli arkeolojik kazılar yapılmakta bulunan kalıntılar British Museum’da sergilenmekte. Yıllar önce bulunmuş olan Demeter Heykeli müzede gösterimde. Önemli bir cazibe merkezi olma özelliği ile Knidos Tanrıça Afrodit’in Kutsal Tapınağı olarak da bilinmektedir.

Knidos’un ardından Palamutbükü’ne doğru yolculuğa çıkılır.

Datça yarımadasında bulunan plajların en iyilerine sahip olmasıyla bilinen Palamutbükü huzurlu ortamı ve tertemiz havasıyla ünlüdür. Datça yarımadasının ucunda bulunan Palamutbükü balıkların oldukça bol olduğu bir alandır. Kristali andıran temizlikteki suları, sımsıcak insanları, muazzam doğal güzellikleri ile başlı başına bir cennet olarak nitelendirilen Palamutbükü’nü görmeden evinize dönmemelisiniz.

Akşam yemeği ve geceleme Palamutbükü’nde gerçekleştirilecek.

2. Gün - İnceburun, Datça

Mavi yolculuk esnasında İnceburun’da verilen yüzme molası sonrasında Datça’ya doğru hareket edilecek.

Ege Adaları ve İyonya’nın güney kıyılarında bulunan Datça Ege Denizi ve Akdeniz arası bir konumdadır. “ Afrodit için en güzel yarımadada inşa edilmiş şehir “ olarak ifade edilen Datça’nın iyileştirici gücü olduğuna inanılır. Yıllar önce İspanyol Korsanlarının cüzzam hastalarını terk edip gittikleri adada hastaların iyileştiği iddia edilir. Yarımada üzerinde mutlaka bir yürüyüşe çıkmanızı öneririz.

3. Gün - Bozburun, Bozukkale (Loryma)

Gulet yat inşa sektörü ve sünger işleri ile ön plana çıkmayı başarmış olan Bozburun en iyi kereste ve ustalarını bünyesinde barındırır. Yat sektöründe öncü kuruluşların Bozburun üzerinde bulunan ustalarla çalıştıkları bilinir. Dünyanın her noktasından gelen turistleri ağırlayan cazibe merkezi görülmeye değer.

Kökeni M.Ö 10.yüzyıllara kadar uzanan Bozukkale karşılıklı olarak dikdörtgen desenli bir biçimde uzanan kale duvarlarının dokuz adet kuleye sahip olduğu görülür. Kalenin bir yanının eksik olması nedeniyle Bozukkale olarak ifade edilen bölge kale ve kuleleri oldukça iyi korunmuş bir yer olarak bilinir.

Geçmiş dönemlerde İngiliz donanma gemileri için gezi alanı olarak görülen Bozukkale şimdilerde sahil tersanesi olarak kullanılmakta. Ege’de bulunan tüm yatların izlendiği alan çok iyi değerlendirilmiş durumda.  Stratejik konumu ve dar limanı nedeniyle tarih boyunca önemli kumandanlar tarafından değerlendirilmiş olan Bozukkale  M.Ö 395 yılında Atinalı komutan Karori’nin geldiği bir noktadır.

4. Gün Kadırga Koyu, Ekincik Körfezi

Mavi turlar için önemli bir mola noktası olan Kadırgo Koyu’nda bir yüzme molası verilecek. Ardından Ekincik’e doğru yolculuğa çıkılacak.

Doğal dokusu bozulmamış olan Ekincik misafirlerinin nefesini kesme kapasitesiyle tüm misafirlerini memnun edebiliyor. Tenha bir Körfez olan Ekincik sakinliği ile huzuru beraberinde getiriyor. Üzerinde barındırdığı sahil yolu tekne turları ve yürüyüşler için uygun bir alandır. Çarpıcı bir manzaraya sahip olan Ekincik yerel hayatı ile insanları kendine hayran bırakır. Muz teknesi, su kayağı gibi su sporları ile karşılaşabileceğiniz Ekincik küçük bir yerdir. Ekincik üzerinde bulunan Sultaniye Kaplıcaları araçla birkaç dakikalık bir mesafededir. 40 dereceyi bulan sıcaklığı ile Köyceğiz Gölü’nün güney batı kıyısında yer alan kaplıcayı ziyaret etmelisiniz. Tedavi edici özelliği bulunan kaplıca suyunun  nevralji, romatizma, cilt hastalıkları, karaciğer, dalak ve bağırsak sorunları gibi sorunlara iyi geldiği iddia edilir. Kaplıca sularına girdiğinizde vücudunuzdaki tüm gerginlikten kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

5. Gün - Adalı Koyu, Manastır Koyu

Cleopatra Koyu ya da Batık Hamam Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu tektonik kıyı oluşumuna örnek verilebilecek yerlerden. Çam ağaçları ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı kıyı ve tepe noktası bambaşka bir manzara ortaya koyuyor. Koyun kuzeydoğu yönünde bulunan antik duvar yapısı ve küçük kalıntılar Likya’nın antik Lydae kentine uzak olunmadığını ifade ediyor. Aga limanının yanı sıra Manastır Koyu’ndan da gidebileceğiniz Lydae yaklaşık 1,5 saatlik bir patika yürüyüşü ile bulunabilmekte.

6. Gün - Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu

Fethiye Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası derin bir kanalla erişimi sağlanan adalardan. Yaz limanı olarak da ifade edilen Tersane Adası’nın korunaklı koyları ile misafirlerini güzel bir şekilde ağırladığı da görülüyor. Şiddetli rüzgarlara açık olan batı tarafı ziyarete kapalıdır. Karadan ve denizden görebileceğiniz yaklaşık yüz adet antik ev kalıntısı tarihi içinizde hissetmenizi sağlayacak. Fethiye Körfezi’nde faaliyet gösteren denizcilerin en güvenli gördükleri Tersane Adası Bizans döneminde de güvenilirliği ile bilinmekte. Adada yaşayan çok az insan 1922 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile Yunanistan ve diğer bölgelere göç etmiştir.

Tarihi bakımından ciddi bir öneme sahip olan Bedri Rahmi Koyu diğer isimleriyle “Taşyaka” , “Gizli Koy” olarak da bilinir. Türk Edebiyatı, sanat ve resim alanının üstadı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yaptığı çizimi de barındıran Koy tarihsel niteliğini bu noktadan kazanmakta. Arkadaşları ile çıktığı seyahatte büyük bir kayanın üzerine çizdiği balık resmi halen durmakta. Zaman içerisinde ismi “Balık Kayası” olan kayanın misafirlerini ağırladığını söylemek mümkün. Sert rüzgarlardan kendini koruyan koyun uygun bir demirleme noktası olduğu ifade edilmekte. Zakkum çiçekleri, ufak plajları ve turkuaz suları ile fantastik bir güzellikle karşılaşacaksınız. 

7. Gün - Yassıca Adası, Göcek Adası

Yassıca ve Göcek denizcilik adalarında Yassıca Adaları olarak ifade edilir. Mavi yolculuk esnasında Göcek’in size en yakın limanın demirleme yapmanız mümkün. Sevdiğiniz insanla romantik ve unutulmaz dakikalar yaşamak istiyorsanız; Yassıca Adaları tam size göre. Korunaklı ve sığ koyları ile uygun şartlar taşıyan ada su sporlarına elverişli bir yapıya sahip. Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplanmış yüzeyinde kendinizi harika hissedeceksiniz. 

Göcek Adası’nda verilecek kısa molanın ardından akşam yemeği ve geceleme için Göcek Limanı’na doğru hareket edilir.

8. Gün - Göcek

Kahvaltının ardından saat 10:30’da turumuz sona ermekte.

Ülkemizin turkuaz kıyısında yer alan Fethiye Körfezi en uç kısımlarında doğal liman özelliği ile bilinen Göcek Dalaman Havalimanı’na 30 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. 12 ada ve kuytu koylara tepeden bakıldığında muhteşem bir manzara sunan Göcek yatçılık zevkinin doruklarda yaşanacağı bir alan olarak yabancı turistlerin ilgi odağı. Ülkemizde olduğu kadar dünyada da ünlü bir yatçılık limanı olan Göcek tüm misafirlerini en güzel şekilde ağırlıyor ve hoşça vakit geçirmelerine yardımcı oluyor. Kıyıları bar ve restoranlarla donatılmış olan noktada sevdiklerinizle birlikte harika vakitler geçirmeniz mümkün.
 


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Fethiye - Bodrum mavi yolculuk tur programı

Bodrum - Gökova Körfezi - Hisarönü Körfezi - Bodrum mavi yolculuk tur programı 

Fethiye - Kekova - Fethiye mavi yolculuk tur programı 

Fethiye - Bodrum - Fethiye mavi yolculuk tur programı