Marmaris - Fethiye - Datça - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Kadırga Koyu

Bozburun

Ekincik Körfezi

Kızıl Ada

Aktur Koyu

Serce Koyu

Marmaris

Kumlubükü

Domuz Adası

Manastır Koyu

Yıldız Adası

Yassıca Adası

Rota Detayları

Marmaris - Fethiye - Datça - Marmaris mavi yolculuk tur programı

1'inci Gün - Marmaris

Turumuzun başlangıç noktası olan Marmaris Muğla İli’ne bağlı bir ilçedir. Akdeniz sahilinde yer alan, turistik aktivitesi oldukça yoğun olan ilçe aynı zamanda doğal bir liman olmasıyla ünlüdür. 
Marmaris’te yılın on iki ayı boyunca yeşilin ve mavinin her tonunu uyum içerisinde görebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve denizinin güzelliğiyle tam bir cenneti andırmaktadır. Diğer türkiye yat turları rotlarını linkten görebilirsiniz.
Uzun sahil şeridinde bulunan pek çok koy tekneler için güvenli bir korunma imkanı sunar. Doğal liman yapısı, antik şehirleri, doğa güzellikleri, Mavi Yolculuk imkanları, 800 tekne kapasiteli marinası ve su sporları özellikleriyle turistler için pek çok güzellik sunmaktadır. 
Akdeniz iklimine sahip olan bölgede kışın bile denize girmeniz mümkündür. Manzarası mükemmel olan bu ilçenin bitki örtüsü yüksek çam ormanları, geniş yapraklı çınar ağaçları ve sadece Muğla yöresine özgü olan, dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan günlük ağaçları (sığla buhuru) ile oluşmaktadır.
Türkiye’nin en seçkin yatçlık merkezlerinden bir tanesi olan Marmaris, en güzel teknelerin buluştuğu yerdir. Masmavi denizi, dağları ve çam ormanları sizlere seyirlik bir zevk sunar. Aktivitelerin gayet bol olduğu ilçede birçok mağaza, kafe ve restoran bulunmaktadır.

2'inci Gün - Ekincik Körfezi, Dalyan

Ekincik inanılmaz derecede güzel bir görünüme sahip bir doğa harikasıdır. Oldukça sakin olan bölge yakındaki güzel plajı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Oldukça güzel olan sahip yolu tekne ve yürüyüş turları için idealdir. 2 kilometre uzunluğundaki bozulmamış çakıl taşlı plajının kıyısında küçük bir liman bulunur. Tekneler bu limandan 45 dk uzaklıktaki Dalyan’a doğru hareket ederler. Sadece muz-teknesi ve su kayağından ibaret olan su sporları tesisleri bulunmaktadır. Ekincik küçük bir yer olması sebebiyle içinde az sayıda restoran ve kafe vardır. Neredeyse gece hayatı yoktur. Ancak kaplıcalar gibi diğer pek çok güzelliğe sahiptir. 
Ekincik’te bulunan Sultaniye Kaplıcaları arabayla sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Suyunu 40 derecelik sıcak su akıntılarının oluşturduğu Köyceğiz Gölü buranın güneybatı kıyısında yer almaktadır. Bu kaplıcalar Roma döneminden beri aktif olarak kullanılır. Buradaki suyun pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalıklar arasında nevralji, romatizma, cilt hastalıkları, karaciğer dalak ve bağırsak hastalıkları yer almaktadır. Buradaki kaplıcalar tatilde olmanızın geriliminden sizleri kurtaracak ve rahatlatacaktır. 

3'üncü Gün - Adalı Koyu, Manastır Koyu, Tersane Adası

Adalı koyu, koyun güneybatısında yer alan eski bir hamam nedeniyle yörede Cleopatra hamamı ya da Batık Hamam Koyu olarak da bilinmektedir. Körfezdeki pek çok koy gibi tektonik bir oluşuma sahiptir. Koyun hemen arkasındaki tepenin yamacını gözlemleyerek bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Burada geçmişte faaliyette olan bir krater gölünün sularını kıyıya indiren kanallar açıkça görülebilir. 
Manastır koyu kıyıdan tepeye kadar çam ağaçları ile kaplıdır. Yer yer keçiboynuzu ağaçları da bulunur. Koydaki antik yapıyı incelerseniz tarihi bir bölgede olduğunuzu hemen anlarsınız. Bunun nedeni Likya’nın antik kendi Lydae’ye oldukça yakın olmasıdır. Lydae’ye Ağa limanından olduğu gibi Manastır Koyu’ndan da yaklaşık 1.5 saatlik bir patika yürüyüşünün ardından ulaşabilirsiniz.

3. günün son durağı Tersane Adası’dır. Tersane Adası Fethiye Körfezi’ndeki en büyük adadır. Bu adalara erişimi derin ve 100 m uzunluğundaki bir kanal sağlamaktadır. Doğu tarafında kapalı, korunaklı koylar bulunur. Bu koylar yaz limanı olarak da bilinmektedir. Bu koylarda demirlemek gayet idealdir. 
Tarihi kaynaklara göre Tersane Adaları geçmişte Telandria olarak anılmaktaydı. Buradaki tarihi doku büyük ölçüde korunmuştur. Kara ve denizden fark edilebilen yüz adet antik ev kalıntısı bulunmaktadır. Bu adaların tarihi bir önemi mevcuttur. Bizans döneminde bile pek çok gemi buradaki koylara demirlemekteydi. Bu bölgede yaşayan halk 1922 yılındaki Lozan Antlaşması sonrası Yunanistan ve diğer bölgelere göç etmişlerdir.

4'üncü Gün - Kızıl Ada, Fethiye

Adını güneş ışıklarının taşlara vurması sonucu ortaya çıkan muhteşem görüntüden alan Kızıl Ada 4. Günümüzde ilk ziyaret edeceğimiz adadır. Adanın güney ucunda deniz feneri, kuzeybatısında ise güzel bir dalış noktası bulunur. Adada oldukçe geniş bir plaj yer alır. Burada biraz zaman geçirdikten sonra doğruca Fethiye’ye doğru yol alınır.
Fethiye doğal bir liman kentitir. Akdeniz Bölgesi’nde bulunur. Harika bir doğal güzelliğe sahip bölge Likyalı kasabalarıyla birlikte popüler bir tatil merkezidir. Fethiye’de bulunan Ölüdeniz Türkiye’deki en güzel sahil olarak kabul edilmektedir. Mavi yolculuk yat turlarına başlamak için gayet uygun olan bölgede denizin rengi herkesin aklını başından almaktadır. Turkuaz olarak belirtilen ancak tam olarak kelimelere dökülemeyen bu müthiş renk Fethiye ile özdeşlemiştir. Mavi deseniz değiş, yeşil deseniz değil tam olarak bu iki rengin arasındaki mükemmel bir renktir. Turkuaz rengi çinicilikten gelen maviden gelmektedir. Mavinin en güzel hali Ölüdeniz’in sularında bulunmaktadır. Hele güneşin batışında ortaya çıkan renk insanların ruhuna hitab etmektedir. Oraya gidip bu muhteşem manzarayı gözlemlemek herkese tavsiye ettiğimiz bir şeydir.

5'inci Gün - Göcek, Yassıca Adası

Göcek Fethiye Körfezi’nin turkuaz mavisi kıyılarında bulunmaktadır. Doğal bir liman olan Göcek, konumu itibariyle de Dalaman Uluslararası Havalimanı’na sadece 30 dk uzaklıktadır. Göcek manzara itibariyle 12 Adalara ve körfezin kuytu koylarına tepeden bakmaktadır. Son zamanlarda turizm sektörü bakımından gelilen Göcek yatçılık heveslisi insanlar tarafından oldukça çok ziyaret almaktadır. Datça tıpkı Marmaris gibi dünyaca ünlü yat limanlarından bir tanesidir. Burada her boyutta ve fiyatta çeşitli tekneler bulunmaktadır. Bu tekneleri izlemek için Marina çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.
Yassıca Adaları denizcilik haritalarında Yassıca Adalar grubu olara bilirnir. Göcek’in en yakın limanlarına demirleme yapabilirsiniz. Oldukça romantik bir ortama sahip adalarda eşinizle hoş vakit geçirebilirsidir. Buradaki gün batımı anı fotoğraflamak için de idealdir. Adaları oldukça korunaklı olan bölge su sporları meraklıları için idealdir. Doğal örtüsü ile çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.

6'ıncı Gün - Bedri Rahmi Koyu, Domuz Adası, Aga Limani

Taşkaya ve Gizli Koy adlarıyla da bilinen Bedri Rahmi Koy’u, adını ünlü türk edebiyatçısı Bedi Rahmi Eyüpoğlu’ndan almıştır. Eyüpoğlu sanat ve resim alanlarında da usta bir isimdir. 1973 yılında arkadaşları ile yaptıkları yolculuk sırasında bir kayaya balık resmi çizmiştir. Çizdiği bu balık resmi nedeniyle ada, Balık Adası adıyla da bilinmektedir. Çİzilen bu balık resminin olduğu kayaya Balık Kaya’sı ismi verilmektedir. 

Bedri Rahmi Koyu sert rüzgarlardan korunmak için oldukça uygun bir koydur. Doğal örtüsünü zakkum çiçekleri oluşturmaktadır. Turkuaz mavisi denizi, küçük plajları ile ziyaretçilerini selamlar.
Domuz Adası ismini üzerinde yaşayan domuzlardan almıştır. Burada pek çok yaban domuzu yaşamaktadır. Adada geçmişte yaşayan bir prens olduğuna inanılmasından ötürü de Prens Adası olarak anılır. Domuz Adası’nda pek çok antik kalıntı bulunmaktadır. Adanın sularında pek çok sualtı kalıntısı vardır.
İkiz koydan oluşan Ağa Limanı Fethiye Körfezi’nde bulunur. Demirlemek için uygun bir noktadır. Burada yüzülebildiği gibi, balık tutabilir bunun da yanında yürüyüş yapılabilir. Akşam yemeği ve geceleme burada yapılır.

7'inci Gün - Kumlubükü, Cennet Adası

Sabah erken saatlerde kahvaltının yapılacağı Kumlubük Koyu’na hareket edilir. Ardından öğle yemeği ve yüzme molası için Cennet Adası’na doğru yol alınır. 
Marmaris’in hemen girişinde bulunan Cennet Adası ormanlarla kaplıdır. Mavi tur teknelerinin uğrak noktalarından birisi olan Cennet Adası’nda birçok restoan ve kafe bulunur. Berrak sularında yüzebileceğiniz adada koca bir günü geçirebilirsiniz.

8'inci Gün - Serçe Koyu, Bozukkale (Loryma)

Mavi tur teknelerinin uğrak noktalarından birisi olan Serçe Koyu oldukça korunaklı bir yapıdadır. Bu yüzden pek çok tekne buraya demirler. Pek çok sualtı eseri barındıran koydaki eseler Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir.
Bozukkale’nin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. M.Ö 10. Yüzyıla kadar uzanan geçmişi onu antik bir konuma getirir. Karşılıklı dikdörtgen desen şeklinde uzanan kale duvarlarında dokuz adet kule bulunmaktadır. Kalenin bir tarafı eksik olduğu için bu yüzden Bozukkale olarak adlandırılmaktadır.
Bozukkale geçmişte İngiliz donanma gemileri için gezi alanı olarak hizmet vermekteydi. Şimdilerde ise sahil tershanesi konumu üstlenen bölgede turizm de olduça gelişmiş bir durumdadır. Stratejik coğrafi konumu ve dar limanı da Atina’dan gelen gemiler tarafından kullanılmıştır. Bu ada geçmişte pek çok komutan tarafından ziyaret edilmiştir. M.Ö. 395 yılında Atinalı komutan Karori buraya gelmiştir. Yine aynı şekilde M.Ö 305 Knidos savaşından önce Antigonos’un oğlu Demetrios savaş hazırlıkları için buraya gelmiştir. 

9'uncu Gün - Datça

Datça, Dorlar tarafından kurulmuş bir bölgedir. Dorlar geçmişte Ege Adaları ve İyonya’nın güney kıyılarına yerleşmiş bir milletti. Datça Ege Denizi ve Akdeniz arasında bulunur. Adeta bir sınır niteliğindedir. Oldukça tarihi olan bu bölgenin 38 km kadar yakınında Knidos antic kenti Karya bulunur. Karya, Strabo tarafından “Afrodit için inşa edilmiş en güzel şehir” olarak tanımlanır. 
Datça geçmişteki köle tacirleri tarafından da kullanılmaktaydı. Özellikle İspanyol korsanlar cüzzamlı hastaları getirip buraya koymaktaydılar. Datça bu durumundan ötürü cüzzamlı hastaların iyileştiğine inanılan bir bölge olarak anılmaktaydı.

10'uncu Gün - Aktur Koyu, Bencik Koyu

İnanılmaz yoğun çam ağaçları nedeniyle adeta bir oksijen tüpü olan Aktur Türkiye’nin en güzel koyu ünvanını da elinde bulundurmaktadır. Turizm merkezlerinen birisi olan Aktur birbirine 4 km uzaklıkta bulunan Datça ve Kurucabük adındaki iki bölümden oluşur.
Oldukça dar bir girişe sahip Bencik Koyu eşsiz bir manzaraya sahiptir. Koy Hisarönü Körfezi’nin Gökova Körfezi’nden ayıan yarımadanın en dar yerinde bulunuz.

11'inci Gün - Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu

Öğle yemeği için Orhaniye Koyu’na gidiyoruz. Orhaniye derin mavi denizi, meşhur kızkumu plajı ile denizseverlerin en gözde durak yerlerinden birisidir. Müthiş manzarasıyla insanlara harika bir seyir zevki sunan koy, büyük teknelerin rahatlıkla girebileceği bir derinliğe sahiptir. Bu derinliğin yanında insanların denizin üstünde yürüyormuşçasına gezinebileceği sığlığa sahip bölgeleri görülmeye değerdir.
Marmaris İlçesi’nde bulunan Selimiye Köyü Hisarönü Körfezi’nin incilerinden bir tanesidir. Buranın eski adı Hydas’tır, ancak Losta olarak değiştirilmiştir. Gün batımında köyü çevreleyen dağların arkasındaki güneş manzarayı kıpkızıl yapar. Bybossos Hydas (Selimiye) antik bir bölgedir. Bölgenin en yüksek tepelerinden bir tanesi Selimiye’dir, diğeri ise Sarıkaya’nın zirvesinde bulunur. Pek çok tarihi kalıntının bulunduğu bölge turistler tarafınan sıkça ziyaret edilmektedir. Meydanın güneyinde bulunan mezar kıyıdan 100 metre uzaklıkta bulunur. Burası gemilere Selimiye yolunu işaret eder. Koyun görmeye değer diğer yerleri ise; izleme kulesi, deniz efneri, manastır ve tiyatrodur.
Pek çok yabancı arkeologların ilgisini çeken bölgede, Amerikan arkeologlar araştırma yapmış ve pek çok tarihi kalıntı bulmuşlardır. Bu eserler Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir. 
Selimiye, Mavi yolculuk teknelerinin uğrak noktalarından bir tanesidir. Genel olarak Selimiye – Hisarönü – Orhaniye vazgeçilmez bir üçlüdür tekneler için. Temiz deniz suyu, bol balığı ve doğal ortamı ile insanları etkileyen Selimiye’nin kendisiyle özdeşleşmiş bir kekik kokusu vardır.

12'inci Gün - Dirsekbükü, Bozburun

Ege Denizi’ndeki körfez ve Hisarönü Körfezi arasında yer alan Dirsekbükü’nde Bodrum’dan Marmaris’e seyahat eden bir çok turist bulunmaktadır. Bu bölgede pek çok teknenin bulunmasının temel sebebi korunaklı koylara sahip olmasıdır. Buna ek olarak eğer farklı adalara yolculuk edecekseniz ve sabahları Hisarönü evresinde dolaşıyorsanız Dirsekbükü sizlere harika bir deniz gezisi deneyimi sunmaktadır. 
Bozburun gelmişmiş sünger sektörü ile ünlenmiştir. Bunun da yanında gulet yat inşası konusunda önemli merkezlerden bir tanesidir. Oldukça iyi kerestelere ve bu kerestelerle gelişmiş yat inşası konusunda deneyimli olan ustalara sahiptir. Pek çok büyük tekne inşası firması bu bölgedeki ustaları bünyelerine katmaktadırlar. Yat inşa sektörü nedeniyle pek çok turizt buraya gelmektedir.

13'üncü Gün - Arap Adası, Kadırga Koyu

Arap Adası’nda verilen yüzme molasından sonra istikamet doğruca Kadırga Koyu’duru. Geceleme bu güzel koyda yapılır.

14'üncü Gün - Yildiz Adası, Marmaris

Kahvaltıdan sonra Yıldız Adası’nda yüzme molası verilir. Ardından akşam yemeği ve geceleme Marmaris Limanı’nda yapılır.

15'inci Gün - Marmaris

Turumuz kahvaltının ardından saat 10:30’da sona erer.
 


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Marmaris - Ölüdeniz - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Fethiye - Antalya mavi yolculuk tur programı

Göcek - Fethiye - Göcek mavi yolculuk tur programı

Göcek - Antalya mavi yolculuk tur programı