Fethiye - Datça - Marmaris - Fethiye mavi yolculuk tur programı

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Fethiye

Ekincik Körfezi

Bozukkale

Domuz Adası

Aktur Koyu

Hamam Koyu

Palamut Bükü

Sarsala Koyu

Selimiye Koyu

Kadırga Koyu

Tersane Adası

Marmaris

Knidos

Rota Detayları

Fethiye - Datça - Marmaris - Fethiye mavi yolculuk tur programı

1'inci Gün - Fethiye

Akdeniz’de bulunan Fethiye doğal bir liman kentidir. Doğal güzelliğinin yanında sahip olduğu tarihi yapısı Likya’dan esintiler barındırmaktadır. Oldukça popüler bir tatil merkezi olan Fethiye, Türkiye’nin en güzel sahili olarak adlandırılan Ölüdeniz’e ev sahipliği yapmaktadır. 
Ölüdeniz adını sakin sularından dolayı almaktadır. Yüzmek için çok uygun olan deniz sahip olduğu eşsiz renkle de ziyaretçilerini etkilemektedir. Bu renge mavi demeye dilin varmayacağından ötürü özel bir isimle isimlendirilmiş ve turkuaz ismi verilmiştir. Turkuaz kelimelerle anlatmaya yetmeyecek derecede güzel bir renge sahiptir. Mavi ile yeşilin mükemmel bir karışımından oluşmuştur. Adını çinicilikte kullanılan mavi renkten alan turkuaz Ölüdeniz’in harika sularına yerleşmiştir. Gün batımına doğru ortaya çıkan harika görüntüyü başka hiçbir denizde görmeniz mümkün değildir. Sizlere bu mükemmelliği görmenizi tavsiye etmekteyiz.

2'inci Gün - Tersane Adası, Ağa Limani

Fethiye Körfezi’ndeki en büyük ada olan Tersane Adası’nın doğu tarafı korunaklı koylarla kaplıdır. Batı tarafı şiddetli rüzgarlar nedeniyle kapalıdır. Korunaklı koyları teknelerin demirlemesi için oldukça uygundur. Geçmişte Telandria olarak adlandırılan adada yaklaşık yüz adet antik ev kalıntısı bulunmaktadır. Bu adalar geçmişte de stratejik bir konuma sahipti. Bizans döneminde tüm Fethiye Körfezi’ndeki denizciler için korunaklı bir bölge olduğunu kanıtlamıştır. Lozan Antlaşması sonrası bölgede yaşayan pek çok vatandaşı Yunanistan ve diğer bölgelere göç etmiştir.
Tersane Adası’ndan sonraki durağımız Ağa Limanı’dır. Kurtoğlu Burnu yakınlarında bulunan Ağa Limanı ikiz koydan oluşur. Demirlemek için oldukça uygun bir noktadır. Burada yüzebilir, balık tutabilir, isterseniz de yürüyüş yapabilirsiniz.

3'üncü Gün - Ekincik Körfezi, Dalyan

Oldukça sakin bir yerleşim yeri olan Ekincik nefes kesen güzelliği ile ziyaretçilerini etkileyen, bozulmamış bir doğa harikasıdır. Yakındaki plajı oldukça güzel olmakla birlikte sakindir. Pek çok tekne turunun ortak ziyaret noktası olan Ekincik Körfezi yürüyüş turları için uygun yerler barındırmaktadır. Çakıl taşlı plajının kıyısında küçük bir liman bulunur. Tekneler bu limandan Dalyan’a doğru hareket ederler. Dalyan buraya 45 dakika uzaklıktadır. Müthiş bir manzaraya sahip Ekincik’te yaban hayatını gözlemle fırsatını bulabileceksiniz. Sahilinde az da olsa su sporu yapma imkanı vardır. Muz teknesi ve su kayağı yapma fırsatı bulabilirsiniz. 
Ekincik sadece birkaç yerel dükkan ve restoran barındırmaktadır. Gece hayatı yoktur. Buna karşın oldukça güzel kaplıcalara sahiptir. Araçla yaklaşık birkaç dakika uzaklıkta Sultaniye Kaplıcaları bulunmaktadır. Bu kaplıcalar sıcak su barındıran Köyceğiz Gölü’nün güneybatı kıyısında yer almaktadır. Geçmişi oldukça eskiye dayanan kaplıcalar Roma döneminden günümüze kadar kullanılmıştır. Buradaki suyun pek çok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. 

4'üncü Gün - Bozukkale (Loryma), Bozburun

Bozukkale geçmişi M.Ö. 10 tarihine kadar uzanan bir antik kenttir. Karşılıklı dikdörtgen desenli bir kale bulundurur. Bu kale duvarlarının dokuz adet kulesi vardır. Bu kuleler günümüze kadar sağlam kalmışlardır. Kale duvarlarının bir kısmı eksik olduğu için bu yerin adı “Bozukkale” olarak adlandırılmıştır.
Bozukkale geçmişte İngiliz donanma gemileri tarafından gezi amaçlı kullanılmaktaydı. Günümüzde sahil tershanesi olarak kullanılan bölge bir zamanlar da Ege’deki tüm yatların izlendiği bir bölge olarak kullanılmıştır. Stratejik konumu itibariyla birçok komutanın savaş hazırlığı için uğradığı Bozukkale pek çok destansı şahsa ev sahipliği yapmıştır.
Bozukkale’den sonraki durağımız ise Bozburun’dur. Bozburun sünger avcılığı ve gulet yat inşa sektörü ile ünlenmiştir. Yat inşası için uygun keresteler bulunan adada pek çok yat inşa ustası yer almaktadır. Bu yüzden sektörün önde gelen firmaları buradaki ustaları işe alarak yat üretmektedirler. Yat inşa sektörü sayesinde ünlenmiş bölge her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

5'inci Gün - Datça

Datça Dorlar tarafından inşa edilmiş bir şehirdir. Konum olarak Ege Denizi ve Akdeniz arasında yer alır. Knidos Antik Kenti Karya buraya 38 km uzaklıktadır. Strabo tarafından Afrodit için inşa edilmiş en güzel yarımada şeklinde betimlenmiştir. Burası bundan 500 yıl kadar önce İspanyol korsanlar tarafından kullanılmaktaydı. Gemilerindeki cüzzamlı hastaları burada ölüme terk etmekteydiler. Ancak bu bölgenin cüzzam hastalığına iyi geldiğine inanılmaktaydı. Bu harika yarımadanın limanında harika bir yürüyüş yapabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

6'ıncı Gün - Knidos

Knidos Anadolu’nun en görkemli antik kentlerinden bir tanesidir. Datça yarımadasının doğusunda bulunmaktadır. Bu bölge pek çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmakla birlikte eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Limanın hemen yanında bir tiyatro yer alır. Limana doğru yapacağınız yürüyüş sizi Bizans döneminde inşa edilen iki kilisenin kalıntılarına götürecektir. Knidos’ta bugün hala aktif olarak araştırmalar yapılmaktadır. 1960 yılından beri arkeolojik kazıların yapıldığı bölgede tarihi kalıntıların keşifleri hala devam etmektedir. Demeter heykeli ve limanı koruyan aslan heykelleri burada bulunmuştur. Bu eserler şu anda British Museum’un salonlarını süslemektedir. Tanrıça Afrodit’in kutsal tapınağı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. 

7'inci Gün - Palamutbükü

Datça Yarımadası’ndaki en iyi plajlara sahip Palamutbükü kesinlikle görülmeye değerdir. Plajları küçük olmasına karşın harikadır. Bu plajların adeta gençleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Palamutbükü Datça Yarımadası’nın ucunda yer alır. İçerisinde pek çok Knidos Antik Şehrine ait kalıntı bulundurmaktadır. Bol balıklı sularıyla tanınan Knidos yaklaşık 12 kilometre uzaklıktadır. Buradaki sular o kadar berraktır ki denizin dibini çok büyük rahatlıkla görebilirsiniz. Bölge insanı sıcak ve dost canlısıdır. Muazzam güzelliği ile ziyaretçilerini etkileyen bölge adeta cennetten ufak bir köşedir.

8'inci Gün - Aktur Koyu, Bencik Koyu

Aktur çam ağaçları ile dolu bir bölgedir. Bu yüzden oksijen tüpü yakıştırması yapılmıştır. Türkiye’nin en güzel koyu ünvanını kazanmış koy, sıcak bir turizm merkezidir. Aktur, birbirine 4 km uzaklıkta bulunan Datça ve Kurucabük adındaki iki bölümden oluşur.
Aktur Koyu’ndan sonraki durağımız ise Bencik Koyu’dur. Bu koyun oldukça dar bir girişi bulunmaktadır. Ancak içeri girdiğimizde bizleri harika bir manzara ile selamlar. Bu koy Hisarönü Körfezi’ni Gökova Körfezi’nden ayıran yarımadanın en dar yerinde bulunur. Hisarönü tarafında yer alır.

9'uncu Gün - Emel Sayin Koyu, Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu

Adını ünlü Türk klasik müzik kraliçesi Emel Sayın’dan alan koy inanılmaz bir güzelliğe sahiptir. Çam ağaçlarının oluşturduğu eşsiz manzara berrak sularla süslenmiştir. Sıcak ve misafirperver insanlarıyla birlikte güzel bir tatil merkezidir.
Emel Sayın Koyu’ndan sonra öğle yemeği için Orhaniye Koyu’na demirliyoruz. Oldukça derin olan koy büyük teknelerin demirlemesine olanak sağlamakta. Bölgenin eşsiz bir yönü ise denizinin bu derece derin olmasına karşın sahilde denizin üzerinde yürüyebileceğiniz kadar sığ sularının bulunmasıdır.
Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde yer alan Selimiye Hisarönü Körfezi’nin incilerinden bir tanesidir. Koyun eski adı Hydas’tı, daha sonra bu ad Losta olarak değiştirilmiştir. Gün batımı anı görülmeye değerdir. Dağların arkasından kaybolan güneş manzarayı müthiş bir kırmızıya boyar. 
Selimiye’de antik döneme kadar uzanan kalıntılar mevcuttur. Bölgede üç adet kale kalıntısı vardır. Bunlardan birisi bölgenin en yüksek tepesi Selimiye’dedir. Diğeri Sarıkaya’nın zirvesinde bulunur. Sonuncu kale kalıntısı ise Kızılköy Aşar Mahallesi’nde yer alır. Koyun güneydoğu tepeleri Helenistik dönemden kalma kale kalantılarını ziyaret etmek isteyen turistlerle doludur. Meydanın güneyinde yer alan ve limandan sadece 100 metre uzaklıktaki mezar gemilere Selimiye yolunu göstermektedir. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler ise; izleme kulesi, deniz feneri, manastır ve tiyatrodur. 
Selimiye’de pek çok sualtı kalıntıları mevcuttur. Yabancı arkeologların ilgisini çeken bölgede pek çok değerli eser bulunmuştur. Bu eserler Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir. Selimiye stratejik konumundan ötürü mavi yolculuk teknelerinin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Selimiye – Hisarönü – Orhaniye tur tekneleri için vazgeçilmez bir üçlüdür. Doğal manzarasıyla insanları cezbeden koy temiz suyu, bol miktardaki balıkları, sebze, meyve, baden ve zeytin ağaçları ile ünlüdür. Ayrıca bölgeyle özdeşleşmiş taze kekik kokusunu mutlaka içinize çekmelisiniz.

10'uncu Gün - Serçe Koyu, Kadırga Koyu

Mavi yolculuk teknelerinin uğrak yerlerinden bir tanesi olan Serce koyu tamamen korunaklı bir koydur. Pek çok tekne buraya demirleyebilir. Bu korunaklı koyda tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında keşfedilen pek çok eser Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir. 
Serçe Koyu’ndan sonra öğle yemeği için Kadırga Koyu’na geçiyoruz. Marmaris’ten hareket eden pek çok tekne bu koyda muhakkak yüzme molası vermektedir.

11'inci Gün - Marmaris

Marmaris, diğer pek çok turistik bölgeye ev sahipliği yapan Muğla İli’ne bağlı bir ilçedir. Doğal bir liman şehri olan Marmaris, Akdeniz sahilinde bulunan bir tatil merkezidir.
Yılın on iki boyunca yeşil kalabilen doğası, mavi ve yeşil rengin tüm tonlarını ziyaretçilerine cömertçe sunmaktadır. 
Çok sayıda koy barındıran Marmaris, antik şehirleri, doğal güzellikleri, mavi yolculuk imkanları, 800 tekne kapasiteli marinası ve su sporu imkanlarıyla turistler için tam bir cennettir. 
Akdeniz ikliminin hakim olduğu kentte kışın bile denize girmek mümkündür. Etrafı kalın ve yüksek çam ormanları ile kaplı bölgede sadece Muğla yöresine özgü günlük ağaçları bulunmaktadır. 
Türkiye’nin en seçkin yatçılık merkezlerinden birisi olan Marmaris’te çok güzel tekneler bulunur. Marinanın etrafını gezerek bu her boyuttaki tekneyi gözleyebilirsiniz. Masmavi denizi, dağları ve çam ormanlarıyla sizlere muhteşem bir manzara sunmaktadır. Oldukça aktif olan kentte pek çok mağaza, restoran ve kafe bulunmaktadır. Marmaris’in gece hayatı da oldukça aktiftir.

12'inci Gün - Kocabük, Göbün Koyu, Hamam Koyu

Dar bir girişe sahip Göbün Koyu’nun doğal görünümü muhteşemdir. Sık zeytin ağaçları ve çam ağaçları ile kaplı bölgenin uç tarafında kaya mezarları ve bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır.
Koyun güneybatısında bulunan eski bir hamam nedeniyle yörede Cleopatra Hamamı veya Batık Hamam Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu körfezdeki diğer pek çok yer gibi teknonik bir oluşuma sahiptir. Koyun arkasındaki tepe incelendiğinde geçmişte faaliyette olan krater gölünün sularını kıyıya indiren kanallar incelenerek anlaşılabilir. Manastır Koyu müthiş bir manzaraya sahiltir. Kıyıdan tepeye kadar olan çam ağaçları ve yer yer keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bu müthiş yer pek çok antik kalıntı ile de doludur. Burası Likya’nın antik kendi Lydae’ye hiç de uzak değildir. Lydae Ağ limanından olduğu gibi Manastır Koyu’ndan da yaklaşık 1,5 saatlik yürüme mesafesindedir.

13'üncü Gün - Sarsala Koyu, Bedri Rahmi Koyu

Sarsala Koyu, çam ağaçlarıyla çevrili, müthiş bir manzara sahip bir koydur. Uzun taşlı plajı ile ziyaretçilerini karşılayan koy, mola vermek veya gecelemek isteyen mavi tur yolcuları için uygun bir ortam unar. Bu koyda bir adet de restoran bulunur.
Taşkaya ya da Gizli koy olarak da bilinen bu müthiş manzaraya sahip koyun esas adı Bedri Rahmi Koyu’dur. Adını ünlü türk edebiyatçısı Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ndan alan koyda bir kaya üzerinde çizilmiş balık resmi bulunur. Bu balık resmi arkadaşlarıyla birlikte 1973’te koyu gezen Bedri Rahmi Eyüpoğlu tarafından çizilmiştir. Bunun hatrına bölge “Balık Kayası” adıyla da bilinmektedir. 
Sert rüzgarlardan iyi bir şekilde korunan koy, iyi bir demirleme noktasıdır. Koyun fantastik görünüme sahip bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Zakkum çiçekleri, küçük plajları ve turkuaz sularıyla ziyaretçilerine cennetten bir parça sunmaktadır.

14'üncü Gün - Domuz Adası, Kızıl Ada

Adını burada yaşayan domuzlardan alan ada Prens Adası adıyla da bilinmektedir. Sebebi bir zamanlar burada yaşadığına inanılan prenstir. Domuz Adası’nda pek çok tarihi kalıntı görebilirsiniz.
Kızıl ada gün batımında ortaya çıkan müthiş görüntüden ötürü bu adı almıştır. Adanın güneyinde bir deniz feneri, kuzeybatısında ise güzel dalış noktası barındırır. Adanın doğu kıyılarında bulunan geniş plajı yüzme için idealdir. Adada biraz zaman geçirdikten sonra Fethiye’ye doğru demir alanır.

15'inci Gün - Fethiye

Turumuz kahvaltıdan sonra 10:30’da sona erer.
 


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Bodrum - Marmaris mavi yolculuk tur programı 

Bodrum - Hisarönü Körfezi - Bodrum mavi yolculuk tur programı 

Marmaris - Fethiye - Datça - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Göcek - Kekova - Göcek mavi yolculuk tur programı