Fethiye - Bodrum - Fethiye mavi yolculuk tur programı

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Domuz Adası

Aktur Koyu

Ekincik Körfezi

Bozukkale

Hamam Koyu

Mersincik Koyu

Knidos

Sarsala Koyu

Tersane Adası

Selimiye Koyu

Kadırga Koyu

Datça

Rota Detayları

Fethiye - Bodrum - Fethiye mavi yolculuk tur programı

1'inci Gün - Fethiye

Doğal bir liman kenti olan Fethiye Akdeniz’de bulunur. Likyalı kasabalarıyla muhteşem bir tatil merkezi olan Fethiye Türkiye’nin en güzel sahili Ölüdeniz’e ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem sahilinden ötürü pek çok mavi tur yolculuğu buradan başlamaktadır. 
Fethiye’nin en spesifik özelliklerinden bir tanesi turkuaz rengi denizidir. Bu renk kelimelere dökülemeyecek derecede mükemmelliğe sahiptir. Hem mavi hem de yeşil olarak adlandırılabilecek bu renk aslında ikisinin tam ortasında mükemmel bir tona sahiptir. Adı çini yapımında kullanılan mavi boyadan gelmektedir. Fethiye’deki muhteşem gün batımını kaçırmamanızı öneriyoruz. Bu muhteşem ana tanıklık edenler kesinlikle bunu unutamayacaklar.

2'inci Gün - Tersane Adası, Ağa Limani

Fethiye Körfezi’ndeki en büyük adalardan olan Tersane Adası yaz limanı olarak bilinen koylara sahiptir. Şiddetli rüzgarlar nedeniyle batı tarafı kapalıdır. Korunaklı koyları doğu tarafında bulunur. Tarihi kaynaklara göre geçmişte Telandria olarak anılan ada, denizden ve karadan görülebilen yüz adet antik ev kalıntısına sahiptir. Bu bölge Bizans döneminde bile körfezdeki denizciler için güvenli bir liman konumundaydı. 1922 Lozan Antlaşması’ndan sonra burada yaşayan pek çok kişi başta Yunanistan olmak üzere pek çok farklı yerlere göç etmişlerdir.
Ağa Limanı Fethiye Körfezi’nde bulunan Kurtoğlu Burnu yakınlarında yer alır. İkiz koydan oluşur. Demirlemek için gayet uygun olan bu koyda yüzebileceğiniz gibi balık tutabilir, isterseniz yürüyüş yapabilirsiniz. 

3'üncü Gün - Ekincik Körfezi, Dalyan

Nefes kesen güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Ekincik, bozulmamış plajı ile tam bir doğa harikasıdır. Oldukça sakin olan bölge tekne turları için oldukça idealdir. Oldukça hoş bir sahil yoluna sahip körfezde güzel yürüyüş turları yapabilirsiniz. Sahili 2 km uzunluğundadır. Bu kıyıda küçük bir liman bulunur. Tekneler bu limandan 45 dakika uzaklıktaki Dalyan’a doğru hareket ederler. Oldukça güzel bir manzaraya sahip bölgede yerel yaban hayatını gözlemleme fırsatı bulacaksınız. Sahilde az sayıda olsa da sporları yapma imkanı mevcuttur. Muz-teknesi ve su kayağı yapma imkanının olduğu sahilde bazı su sporları tesisleri bulunmaktadır.
Sadece birkaç yerel dükkan ve bir restoran barındıran bölge oldukça küçüktür. Buna karşın içinde antik dönemden beri işlevi bulunan kaplıcalar vardır. Sultayine Kaplıcaları Ekincik’e araçla yalnızca birkaç dakika uzaklıktadır. Köyceğiz Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alır. Köyceğiz Gölü’nün ilginç bir özelliği de sularının 40 derece sıcaklıkta olmasıdır. 
Sultaniye Kaplıcaları’nın pek çok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. Bu hastalıklar arasında nevralji, romatizma, cilt hastalıkları, karaciğer problemleri, dalak ve bağırsak hastalıkları yer almaktadır.

4'üncü Gün - Bozukkale (Loryma), Bozburun

Bozukkale M.Ö. 10. Yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişe sahip bir antik kenttir. Bölgenin etrafı karşılıklı dikdörtgen desen şeklinde uzanan kale duvarlarıyla örülüdür. Bu duvarlar üzerinde dokuz tane kule vardır. Kale duvarları bugüne kadar bozulmamış, korunmuştur. Kale duvarlarının bir kısmı eksik olduğu için bu bölgeye Bozukkale dendiği düşünülmektedir.Diğer türkiye yat turları rotlarını linkten görebilirsiniz.
Bozukkale geçmişte İngiliz donanma gemileri tarafından gezi alanı olarak kullanılmaktaydı. Şimdilerde ise bu bölge sahil tersanesi olarak kullanılmaktadır. Stratejik konumundan ötürü Ege’deki tüm yatların izlendiği bir yer olarak da iş görmüştür. Atina’dan gelen pek çok gemi burayı kullanır. Stratejik konumunun öneminden dolayı pek çok komutan burayı kullanmış, savaş hazırlıklarını burada gerçekleştirmiştir. Bunlar içinde M.Ö. 395 yılında Atinalı komutan Karori ve M.Ö. 305 Knidos savaşından önce Antigonos’un oğlu Demetrios bulunmaktadır. Demetrios Rodos Adası’na yapacağı saldırının hazırlığını bu bölgede gerçekleştirmiştir. 
Bozburun Gulet yat inşa sektörü ile ünlenmiştir. Oldukça güzel ve sağlam gulet tekneleri inşa edilen bölgede oldukça iyi keresteler bulunur. Bozburun’da pek çok Gulet yat inşa ustası yer almaktadır. Şirketler bu ustalarla birlikte çalışarak çeşitli yatlar inşa etmektedir. Yat inşa sektörünün yanı sıra bölgede sünger avcılığı da gelişmiştir. Bu bölge endüstrisinden ötürü pek çok turist için cazibe merkezi halini almıştır.

5'inci Gün - Datça

Datça Dorlar tarafından kurulmuş bir yerleşim yeridir. Mazisi çok eskiye dayanır. Konum olarak Ege Denizi ve Akdeniz arasında yer alır. Yarımadanın sonunda, yaklaşık 38 km uzaklıkta Knidos antik kenti Karya yer almaktadır. Strabo tarafından “Afrodit için en güzel yarımada inşa edilmiş şehir” olarak nitelendirilmiştir.
500 yıl önce İspanyol korsanlar cüzzam hastalarını burada ölüme terk etmişlerdir. Ancak buradaki havanın cüzzam hastalarını iyileştirdiğine inanılırdı. Datça Limanı yürüyüş için oldukça güzel bir alandır.

6'ıncı Gün - Knidos, Orak Adası

Knidos ziyaret edilmesi gereken, Anadolu’nun en görkemli antik kentlerinden bir tanesidir. Pek çok antik kalıntıya sahip Knidos, içinde eşsiz bir güzellik barındırmaktadır. Antik kentin limanının hemen yanında bir tiyatro yer alır. Limana doğru yapacağınız yürüyüş size doğruca Bizans döneminden kalan iki kilise kalıntısına götürecektir. Knidos şehri 1960 yılından beri arkeologların kazı yaptıkları bir alan niteliğindedir. Dünyaca ünlü Demeter Heykeli buada bulunmuştur. Bu heykelle birlikte limanı koruyan aslan heykeli de burada yer almıştır. Bu heykeller şimdilerde British Museum’un salonlarını süslemektedir. Tanrıça Afrodit’in kutsal tapınağı mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır. 
Orak Adası Bodrum’a yalnızca 16 km uzaklıktadır. Zengin deniz yaşamı ve Kristal mavi suları ile ünlü olan ada, Gökova turlarındaki yat ve teknelerin mutlaka uğradıkları popüler bir yerdir. Kargıcık Koyu’nun karşısında yer alan ada zeytin ağaçları ile kaplıdır. Girintili çıkıntılı kıyıya sahip adada yerleşim yeri yoktur ancak kuzey taafında demirleyebileceğiniz korunaklı koyları bulunur. Denizi akvaryum gibi görünen Orak Adası yüzmek için harika fırsat sunmaktadır.

7'inci Gün - Bodrum

Bodrum kenti Ege kıyılarında deniz yolculuğu yapmak için ideal bir başlangıç noktasıdır. Gökova Körfezi Avrupa’nın en iyi deniz gezisi ortamlarından birisi olarak kabul edilmektedi. Müthiş manzarası, berrak suları, masmavi gökyüzüyle ziyaretçilerini etkilemektedir. Dost canlısı insanlarıyla sıcak bir ortam olan Bodrum’da bozulmamış pek çok yer bulunmaktadır. Kentin doğal dokusu korunmuştur.
Bodrum tıpkı Marmaris gibi güney batı Ege Bölgesi’nde bulunan Muğla İli’ne bağlı bir liman şehridir. Gökova Körfezi’ne girişleri kontrol eden Bodrum Yarımaa’sının kuzeyinde yer alır. Eski adı “Karya-Halikarnas” olan kentin tarihi bir dokusu bulunur. Antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mausolus Mozolesi burada bulunur. Haçlılar tarafından inşa edilen Bodrum Kalesi konumu itibariyle limana ve marinaya tepeden bakmaktadır. Bu kalede bir adet de Müze bulunmaktadır. Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi burada yer alır. Bu kalede pek çok kültürel festival yapılmaktadır.

8'inci Gün - Mersincik Koyu, Palamutbükü

Datça Yarımadası’ndaki en iyi plajlara sahip olmasıyla ünlü Palamutbükü küçük olmasına karşın oldukça güzel bir bölgedir. Temiz havası ve masmavi deniziyle pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Palamutbükü gençleştirici havası ve suyuyla ziyaretçilerini etkilemektedir. Palamutbükü yarımadanın ucunda yer almaktadır. Burası çok sayıda antik şehir kalıntısı barındırmaktadır. Bol balıklı deniziyle ünlü Knidos şehri buraya yalnızca 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kristal, berrak sularıyla her göreni etkileyen deniz suyu dipteki iğnenin bile görülebileceği berraklıktadır. İnsanları sıcak ve dost canlısıdır. Bu bölge barış, huzur ve mutluluk daimi olarak var olmaktadır. Doğal manzarası ve sıcak insanlarıyla adeta cennetten bir köşedir. 

9'uncu Gün - Aktur Koyu, Bencik Koyu

Aktur bol miktardaki çam ormanlarıyla adeta bir oksijen tüpü niteliğindedir. Türkiye’nin en güzel koyu ünvanına sahip bu bölge sıcak bir turizm merkezi olduğunu kanıtlamıştır. Arasında 4 km uzaklıkta bulunan Datça ve Kurucabük adındaki iki bölümden oluşmuştur.
Dar bir girişi bulunan Bencik Koyu eşsiz bir manzaraya açılan kapı görevindedir. Konum olarak Hisarönü Körfezi'ni Gökova Körfezi'nden ayıran yarımadanın en dar yerinde bulunan koy, Hisarönü tarafında yer almaktadır. 

10'uncu Gün - Emel Sayin Koyu, Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu

Kahvaltıdan sonra Emel Sayın Koyu’na demirliyoruz. Bu harika koyda yüzme fırsatı bulabileceksiniz. Adını Türk klasik müzik kraliçesi Emel Sayın’dan alan koy çam ağaçlarının müthiş kokusu, berrak deniz sahili ve koylarının büyüleyici manzarası ziyaretçilerini mest etmektedir. Doğal harikalarından ötürü pek çok turisti kendisine çekmektedir. 
Öğle emeği için Orhaniye Koyu’na demirliyoruz. Masmavi denizi ve meşhur Kızkumu pajı ile denizseverlerin gözde koylarından birisi olan Orhaniye ziyaretçilerine müthiş bir seyir zevki sunmakta.  Koy oldukça derin bir denize sahip olduğundan büyük tekneler kolayca demir atabilmektedir. 
10’uncu günün son durağı Selimiye Koyu’dur. Akşam yemeği burada yendikten sonra geceleme de burada yapılacaktır.
Muğla’nın Marmaris  İlçesi’ne bağlı Selimiye Koyu Hisarönü Köfezi’nin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Bu koyun eski adı Hydas Losta olarak değiştirilmiştir. Günbatımında ortaya kıpkızıl bi görüntü ortaya çıkmaktadır. Selimiye antik sitesinde antik döneme kadar uzanan kalıntılar bulunmaktadır. Bölgede üç adet kale kalıntısı bulunmaktadır. Bunlardan birisi Selimiye tepesi, diğeri Sarıkaya’nın zirvesinde bulunmaktadır. Sonuncusu ise Kızılköy Aşarkale Mahallesi’nde yer alır. Koyun güneydoğu tepeleri Helenistik dönemden kalma eserleri ziyaret etmek isteyen turistlerin akınına uğramaktadır. Meydanın güneyinde bir adet mezar bulunur. Kıyıdan 100 metre uzaklıkta yer alan mezar gemilere Selimiye yolunu göstermektedir. Bölgede ziyerete değer diğer yerler ise izleme kulesi, deniz feneri, manastır ve tiyatrodur.

11'inci Gün - Serçe Koyu, Kadırga Koyu

Turumuzun 11. Gününde Serce Koyu’nu ziyaret edeceğiz. Burası mavi tur teknelerinin sıkça uğradığı korunaklı bir koydur. Koyda bulunan tarihi eserler Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir. 
Serce Koyu’ndan sonraki durağımız ise Kadırga Koyu’dur. Burada akşam yemeği yendikten sonra aynı şekilde geceleme de yapılmaktadır. 

12'inci Gün - Kocabük, Göbün Koyu, Hamam Koyu

Göbün koyunun girişinde oldukça dar olmasına karşın, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili uzun bir koy göreceksiniz. Körfezin ucunda ise kaya mezaları ve kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.
Koyun güneybatısında yer alan eski bir hamam nedeni ile Cleopatra Hamamı ya da Batık Hamam olarak da bilinen Manastır Koyu tektonik bir yapıya sahiptir. Bu durumu geçmişte faaliyette olan bir krater gölünün sularını denize indiren kanalları gözleyerek anlayabilirsiniz. Manzarası müthiş olan koyun her tarafı çam ağaçları ve yeryer keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplıdır. Tarihi dokusunu gözlediğinizde Likya’nın Lydae kentine hiç de uzak olmadığınızı anlayabilirsiniz. Lydae kentine Ağ Limanı’ndan olduğu gibi Manastır Koyu’ndan da yaklaşık 1,5 saatlik bir patika yürüyüşü ile ulaşabilirsiniz.

13'üncü Gün - Sarsala Koyu, Bedri Rahmi Koyu

Mavi tur teknelerinin güzel bir gün geçirmek ve gecelemek için sıkça mola verdiği Sarsala koyu çam ağaçlarıyla çevrili harika bir manzaraya sahiptir. Koyda bir adet de restoran bulunmaktadır.
Taşkaya ya da Gizli Koy adlarıyla da bilinen Bedri Rahmi Koyu adını Türk edebiyatçısı Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ndan almıştır. Eyüpoğlu edebiyatın yanında sanat ve resim alanında da saygın bir ustaydı. 1973 yılında arkadaşlarıyla yolculuk yaparken bir kayaya balık resmi çizmiştir. Bu kaya ustaya saygıdan ötürü Balık Kayası olarak adlandırılmaktadır. Bedri Rahmi Koyu oldukça korunaklıdır. Bu yüzden iyi bir demirleme noktasıdır. Harika manzaraya sahip koy, ziyaretçileri tarafından oldukça beğenilmektedir.

14'üncü Gün - Domuz Adası, Kızıl Ada

Adını burada yaşayan domuzlardan alan Domuz Adası’nın bir diğer ismi de Prens Adası’dır. Bunun nedeni bir zamanlar burada bir prensin yaşamış olduğuna inanılmasıdır. Domuz Adası’nda pek çok su altı kalıntısı bulunmaktadır.
Kızıl Ada adını gün batımında ortaya çıkan müthiş manzaradan almıştır. Güneşin ışıttığı taşlar koyu kıpkırmızı bir renge büründürmektedir. Bu koyun güney ucunda bir deniz feneri, kuzeybatısında ise güzel bir dalış noktası bulunur. Geniş plajı yüzmek için oldukça uygundur. Kızılada’da geçirilen zaman sonrası Fethiye’ye doğru yol alınır.

15'inci Gün - Fethiye

15. gün kahvaltının ardından saat 10:30’da sona ermektedir.
 


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Marmaris - Bodrum - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Fethiye - Göcek - Fethiye mavi yolculuk tur programı 

Fethiye - Datça - Marmaris - Fethiye mavi yolculuk tur programı

Marmaris - Fethiye - Datça - Marmaris mavi yolculuk tur programı