Marmaris - Fethiye - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Marmaris

Manastır Koyu

Yassıca Adası

Kızıl Ada

Ekincik Körfezi

Rota Detayları

Marmaris - Fethiye - Marmaris mavi yolculuk tur programı

1'inci Gün – Marmaris

Yatımıza ilk olarak geldiğinizde sıcak bir “Hoşgeldin Kokteyl”i yapılır. Bu kokteylin temel amacı konuklarımızın yatımıza alışmasını sağlamaktır. Bu süreçte konuklarımız kaptan ve personelle tanışırken aynı zamanda da tur hakkında genel bir bilgi edinirler. Akşam yemeği Marmaris Limanı’nda yendikten sonra aynı şekilde geceleme de Marmaris Limanı’nda gerçekleşir.
Marmaris Türkiye’nin güneybatısında bulunan Muğla iline bağlı bir liman şehridir. Tamamen turistik bir yer olmakla birlikte Akdeniz sahilinde yer alır.
Marmaris yeşilin ve mavinin her tonunu uyum içerisinde görebileceğiniz bir cennet köşesidir. Içerisinde pek çok güzellik barındırır. Uzun sahil şeridi boyunca yer alan koyların çokluğu aklınızı başınızdan alır. Doğal bir liman olan Marmaris, içerisinde pek çok antik şehir barındırır. Doğal güzellikleri ile sizlere her türlü imkanı sunan Marmaris’te mavi yolculuk imkanları da oldukça çoktur. 800 tekne kapasiteli marinası ve su sporu imkanlarıyla Marmaris turistler için tam bir cennettir.
Marmariste genel olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Bunun manası kışın bile denize girmenin mümkün olduğudur. Marmaris’in etrafı kalın ve yüksek çam ormanları ile kaplıdır. Geniş yapraklı çınar ağaçlarının yanısıra dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz günlük ağaçları (sığla sahuru) Marmaris’in yeşil dokusunun özelliklerindendir.
Marmaris Türkiye’nin en nitelikli yatçılık merkezlerinden birisidir. En güzel tekneler burada bulunur. Denizi, dağları ve çam ormanlarıyla sizlere mükemmel bir manzara sunar. Aynı zamanda şehir sosyal aktivitelere de olanak sağlamaktadır. Birçok mağaza, kafe ve restorana çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer türkiye yat turları rotlarını linkten görebilirsiniz.

2'inci Gün - Ekincik Körfezi , Dalyan

Doğa harikalarıyla insanları etkileyen Ekincik, nefes kesen güzelliğiyle de insanlara bozulmamış bir güzellik sunmaktadır. Buradaki sahil yolu oldukça sakin olmakla birlikte, tekne turları ve yürüyüşleri için oldukça ideal bir yerdir. 
Teknelerin 45 dk uzaklıktaki Dalyan’a hareket ettiği 2 km’lik uzunluğa sahip sahip plajın kıyısında küçük bir liman bulunmaktadır. Manzaranın oldukça etkili olduğu körfezde yerel yaban hayatını da gözlemleme fırsatı bulabileceksiniz. Sakin plaj yapısıyla dikkat çeken körfezde, az sayıda su sporu tesisi bulunmaktadır. Buradaki tesislerde muz-teknesi ve su kayağı yapma imkanına sahip olabilisiniz.
Ekincik oldukça küçük bir yerleşim birimidir. İçerisinde sadece birkaç yerel dükkan ve restoran bulunmaktadır. Gece hayatı bulunmaz.
Doğal kaynaklardan akan 40 derecedeki sıcak suyun oluşturduğu Köyceğiz Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alan Ekincik, Sultaniye Kaplıcaları’na da birkaç dakika mesafededir. Bu kaplıcalar Roma döneminden beri kullanılmaktadır. Kaplıcalardaki suyun tedavi edici özelliğinin bulunduğuna inanılmaktadır. Nevralji, romatizma, cilt hastalıkları, karaciğer, dalak ve bağırsak sorunlarını tedavi ettiği bilinmektedir. Bu kaplıcaların lüks ve rahatlatıcı yapısı sizleri tatilde olmanın geriliminden uzaklaştırır.

3'üncü Gün - Adali Koyu, Manastir Koyu, Tersane Adası

Sabah erken saatlerde, kahvaltının yapılacağı Adalı Koyu’na hareket edilir. Bu hareketin ardından bölgeye demirlenir. Ardından öğle yemeği için Manastır (Hamam) Koyu’na yol alınır.

Adını güneybatısında bulunan bir hamam nedeniyle alan Manastır Koyu, Cleopatra Hamamı ya da Batık Hamam Koyu isimleriyle de bilinmektedir. Körfezdeki pek çok koy gibi tektonik bir kıyı oluşumuna sahiptir. Bölge dikkatle incelendiğinde tektonik yapının izleri hemen gözlemlenebilir. Koyun arkasındaki tepe incelendiğinde geçmişte aktif durumda olan krater gölünün sularını kıyıya indiren kanalları görülebilir. Manastır Koyu’nun bitki örtüsü oldukça yeşil bir görünüme sahiptir. Kıyıdan tepeye kadar çam ağaçlarıyla bezeli koy, yer yer keçiboynuzu ağaçlarıyla da kaplıdır. 
Manastır Koyu, bitki örtüsüyle olduğu kadar, tarihi yapısıyla da insanları etkiliyor. Kuzeydoğu yönünde kıyıya paralel uzanan antik duvar yapısı ve bunların yanında bulunan diğer küçük kalıntılar, bizlerin Likya’nın antik kenti Lydae’ye hiç de uzak olmadığımızın sinyallerini veriyor. Lydae tıpkı Ağ Limanı’ndan olduğu gibi, Manastır Koyu’ndan da yaklaşık 1.5 saatlik patika yürüyüşü ile ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.
3. Günün son durağı Tersane Adası Fethiye Körfezi’nde bulunan en büyük adadır. Bu adalara erişimi, oldukça derin ve 100 m uzunluğundaki bir kanal sağlamaktadır. Doğu tarafında yaz limanı olarak da bilinen kapalı ve korunaklı koyları vardır. Batı tarafı şiddetli rüzgarlar tarafından esir alındığı için burada demirlemek en iyisidir. Telandria olarak da anılan Tersane Adaları üzerinde kara ve denizden görülebilen yaklaşık yüz adet antik ev kalıntısı bulunmaktadır. Bu adalar geçmişte Bizans döneminde körfezdeki denizciler için en güvenli sığınma yeri olduğunu kanıtlamıştır. Lozan antlaşması sonrası üzerinde yaşayan pek çok insan Yunanistan ve diğer bölgelere göç etmiştir.

4'üncü Gün - Kizil Ada, Fethiye

Adını günbatımında güneş ışıklarının taşlara vurması sonucu oluşan koyu kırmızı renkten alan Kızıl Ada’nın güney ucunda bir deniz feneri bulunmaktadır. Kuzeybatısında ise güzel bir dalış noktası bulunur. Genel olarak adanın doğu kıyılarında yer alan plajlar yüzmek için gayet uygundur. Adada geçirilen zaman sonrası Fethiye’ye doğru hareket edilir.
Doğal bir liman kenti olan Fethiye, doğal güzelliği ile insanları kendinden geçirir. Likya kasabalarıyla birlikte popüler bir tatil merkezidir. Fethiye’de yer alan Ölüdeniz, Türkiye yakınlarındaki en güzel sahil olarak kabul edilir. Ölüdeniz mavi yolculuk yat gezisine başlamak için oldukça uygun bir yerdir. Eğer tüm yerleşim birimlerinin bir rengi olsaydı, turkuaz rengi kesinlikle Fethiye’ye ait olurdu. Turkuaz rengi yeşili anımsatan mavi olarak açıklanmakla birlikte bu kelimenin aslı çinicilik işinde kullanılan maviden gelmektedir. Bu rengin en destansı hali Ölüdeniz sularına yerleşmiştir. 
Akşama doğru güneş batarken oluşan görüntüyü başka hiçbir denizde görmeniz mümkün değildir. Ne mavidir ne de yeşil. Maviyle yeşilin ahenkle dans etmesiyle oluşmuştur, inanılmaz derecede etkileyicidir. Kelimelerle anlatmanın zor olduğu nadir şeylerdendir. Gidilip görülmesi gerekmektedir. 

5'inci Gün - Göcek, Yassıca Adası

Güzel bir kahvaltının ardından birbirinden çekici adalar ziyaret edilir. Sonrasında ise Göcek’e demirlenir. Göcek’e yol alınmasının ardından Yassıca adalarına doğru yol alınır.

Göcek, Fethiye Körfezi’nin en uç kısmında bulunan doğal bir limandır. Konumu itibariyle oldukça avantajlıdır. Çünkü Dalaman Uluslararası Havalimanı’ndan sadece 30 dakika uzaklıktadır. Göcek, koyda bulunan 12 Ada’ya ve körfezin birbirinden güzel koylarına adeta tepeden bakmaktadır. 
Son zamanlarda turizm merkezi olarak adını sıkça duyuran Göcek, yatçılık amacıyla bölgeye gelen turistlerle doludur. İşin aslı Göcek dünyaca ünlü bir yatçılık limanıdır. Eğer tekneleri izlemeyi seviyorsanız Göcek tam size göredir. Limana demirlemiş her boyuttaki tekneleri izlemek sizin için tam bir zevk halini alacaktır. Marina çevresinde yapacağınız bir yürüyüş her çeşitte ve boyutta tekneyi görmeniz için ideal bir aktivitedir. 
Göcek sadece yatseverlere hitap etmez. Aynı zamanda sosyalleşmek için de pek çok unsur barındırır. Deniz kıyısı restoran ve barlar ile kaplıdır. Göcek, turistler için oldukça ideal bir turizm merkezidir.
Beşinci günde turun en son ayağı Yassıca Adaları’dır. Denizcilik haritasında bu adalar Yassıca Adaları grubu olarak görülür. Yassıca Ada’larının en önemli özelliği romantik ortamıdır. Eşiniz ile kaliteli bir zaman geçirmenize olanak sağlar. Muhteşem günbatımını fotoğraflayarak anılarınıza bu anı ekleyebilirsiniz. Oldukça korunaklı olan adalar, su sporları için idealdir. Adalar çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.

6'ıncı Gün - Bedri Rahmi Koyu, Domuz Adası, Aga Limanı

Taşkaya veya Gizli Koy olarak da bilinen Bedri Rahmi koyu hem müthiş doğasıyla, hem de tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini etkilemektedir. Türk Edebiyatı, sanat ve resim alanında saygın bir usta olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu alanında saygın bir ustaydı. Bu mavi koyun girişinde yer alan “Balık Kayası” adıyla bilinen balık resmi Bedri Rahmi tarafından çizilmiştir. 
Korumalı bir nokta olan koy, sizleri sert rüzgarlı havalardan korur. Bu yüzden iyi bir demirleme noktasıdır. Otantik bir hava oluşturan zakkum çiçekleri küçük plajlar  ve turkuaz sular ziyaretçilerine hoş bir ortam sunar. Bitki örtüsü tepeleri kaplayan çam ve zeytin ağaçlarından oluşmaktadır ve bu konuda ünlenmiştir.
Rahmi Koyu’ndan sonraki durak Domuz Adası’dır. Adını adada yaşayan yaban domuzlarından almıştır. Adanın bir diğer adı da “Prens Adası”’dır. Sebebi burada yaşadığına inanılan bir prenstir. Adada pek çok sualtı kalıntıları görülebilir.
Domuz Adası’ndan sonra akşam yemeği ve geceleme için Ağa Limanı’na geçilir. Ağa Limanı iki koydan oluşmaktadır. Yer olarak Fethiye Körfezi’nde Kurtoğlu Burnu yakınlarında bulunmaktadır. Burada yüzebilir, balık tutabilir ya da sahilde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

7'inci Gün - Kumlubük, Cennet Adası

7. günün ilk durağı Kumlubük Koyu. Kahvaltı için sabahın erken saatlerinde koya hareket ediyoruz. Ardından öğle yemeği ve yüzme molası için doğruca Cennet Adası’na yönleniyoruz.
Cennet adası konum olarak Marmaris’in hemen girişinde bulunuyor. Ormanlarla kaplı Cennet Adası mavi tur teknelerinin uğrak yerlerinden birisidir. Cennet adası çok aktif bir yer olmasa da bir takım restorant ve kafeler bulunmaktadır. Cennet Adası yüzmek için en uygun mekanlardan birisidir. Rahat bir biçimde sıkılmadan koca bir gününüzü geçirebilirsiniz.

Cennet Adası’ndan sonraki durağımız Marmaris Limanı. Akşam yemeği ve geceleme Marmaris Limanı’nda gerçekleşecektir. 

8'inci Gün - Marmaris

Turumuz son gününde güzel bir kahvaltının ardından saat 10.30’da tamamlanmış olur.


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Fethiye - Kekova - Fethiye mavi yolculuk tur programı 

Bodrum - Hisarönü Körfezi - Bodrum mavi yolculuk tur programı 

Fethiye - Marmaris - Fethiye mavi yolculuk tur programı 

Göcek - Marmaris - Göcek mavi yolculuk tur programı