Bodrum - Hisarönü Körfezi - Simi Adası - Göcek mavi yolculuk tur programı 

Rota detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Rotadan Resimler


Knidos

Manastır Koyu

Simi Adası

Ekincik Körfezi

Yassıca Adası

Bozburun

Datça

Göcek

Rota Detayları

Bodrum - Hisarönü Körfezi - Simi Adası - Göcek mavi yolculuk tur programı 

1.Gün - Bodrum, Knidos, Palamutbükü 

Mavi yolculuğa çıkmadan önce kaptan ve yat personelleri ile tanıştırılmanız ve mavi tur hakkında bilgilendirilmeniz adına “Hoşgeldin Kokteyl’i” yapılacak. Kokteyl’in tamamlanmasının ardından Knidos’a doğru yola çıkılacak.

Ülkemizin Ege kıyılarında gerçekleştirilen deniz yolculukları için ideal bir başlangıç noktası olan Bodrum Avrupa’nın en iyi deniz gezisi alanlarından biridir. Bitmek tükenmek bilmeyen güneşi, kristal berraklığındaki suları ve masmavi gökyüzü ile misafirlerine her anlamda güzel vakit geçirten Bodrum’un yerleşim alanları ve köylerinde doğal dokunun bozulmamış olması doğal güzelliklerin tadını çıkarmayı sağlıyor.

Türkiye’nin güney batı Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla şehrinin bir liman kenti olan Bodrum antik dönemlerde “Karya - Halikarnas” ismiyle nitelendirilmiş. Mausolus Mozolesi’yle ünlü olan Bodrum’un Haçlılar tarafından inşa edilmiş Bodrum Kalesi ile daha bir güzel göründüğü ifade edilebilir. Kültürel festivallerin yapıldığı Bodrum Kalesi Sualtı Arkeolojisi Müzesi’ne de ev sahipliği yapmakta.

Anadolu’da nadir görülen antik kentlerden biri olmasıyla Knidos’un binlerce ziyaretçiyi kendine çektiğini görüyoruz. Datça yarımadasının doğusunda yer alan ilk yerleşim yeri olma ünvanıyla Knidos eşsiz kalıntı ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.Knidos’ta limana doğru yapacağınız yürüyüşün sonunda Bizans döneminde inşa edilmiş iki kilise ile karşılaşacaksınız. 1960 yıllarında başlayan arkeolojik kazılarda Demeter Heykeli bulunmuş ve British Museum’un salonlarını süslemesi için müzeye yerleştirilmiştir. Önemli bir cazibe merkezi olması Knidos’u değerli kılmakta.

Knidos’un ardından Palamutbükü’ne doğru yolculuğa başlıyoruz.

Datça yarımadası üzerinde bulunan plajların en güzellerini üzerinde barındıran Palamutbükü küçük ama güzel plajlarıyla bilinmekte. Plajların gençleştirici etkisi sayesinde kendinizi hiç olmadığı kadar dinamik hissedeceksiniz. Denizine atacağınız küçük bir nesnenin batışını görebileceğiniz düzeyde berraklığa sahip olan tertemiz suları deniz keyfini bir başka yaşamanızı sağlayacaktır. İnsanlarının sıcakkanlı yapısı Palamutbükü’nün huzuru ve güler yüz ile birleşecektir. Huzur ve mutluluğun simgesi olmayı hak eden Palamutbükü görülmemiş doğal güzellikleriyle etkileyici özelliklere sahip. Başlı başına bir cennet olan Palamutbükü mutlaka gezmeniz gereken yerlerden.

Akşam yemeği ve geceleme Palamutbükü’nde.

2. Gün İnceburun, Datça

Yüzyıllar öncesinde Dorlar tarafından kurulduğu tahmin edilen Datça’nın Ege ve AKdeniz arasında yer alan bir cennet olduğunu ifade etmek mümkün. Datça yarımadasının 38 kilometrelik bitiminde Knidos antik kenti bulunmakta. Yıllar öncesinde İspanyol Korsanlarının cüzzam hastalarını terk ettiği yer olan Datça efsaneye göre adil havasıyla hastaları iyileştirmiş. Datça’da yapacağınız kısa bir yürüyüşün sizleri ne kadar rahatlattığına inanamayacaksınız.

Akşam yemeği ve geceleme Datça Yarımadası’nda.

3. Gün - Simi Adası

Diğer ismiyle “Sömbeki Adası” olarak da bilinen Simi Adası ülkemizde olduğu kadar Yunanistan’da da en güzel ada olarak görülmekte. Neo - Klasik alınlıklarına sahip olan mütevazi evlerine bakmaya doyamayacağınız Simi Adası modern yapıların uğramadığı bir ada. Eski evler üzerinde yapılan restore işlemleriyle evlerin ziyaretçiler için daha canlı bir yapıya kavuşturduğunu söylemek mümkün.

4. Gün - Bozburun, Bozukkale (Loryma)

Bozburun sünger işleri ve gulet yat inşa sektöründe ön plana çıkmayı başarmış bir nokta olma özelliği ile sektörde faaliyetlerini sürdüren pek çok büyük şirketin çalıştığı alanlardan. Gulet ve yat üretim endüstrileri nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinden yabancı turistin dikkatini çeken Bozburun’u mutlaka görmelisiniz.

M.Ö 10 yüzyıl aralığına uzanan geçmişiyle değerli bir antik kent olan Bozukkale barındırdığı kalenin bir kısmının eksik olması nedeniyle bu ismi almıştır.

İngiliz Donanma Gemileri için döneminde bir gezi alanı olarak değerlendirilen Bozukkale strajik konum ve dar limanı nedeniyle askeri amaçlar için kullanılmıştır. Ege’de bulunan tüm yatları izleme imkanı tanıması stratejik bakımdan önemini artırmakta. Ayrıca, Bozukkale Knidos savaşı öncesinde Antigonos’un oğlu Demetrios Rodos’a yapacağı saldırı hazırlıklarında kullanılan bir nokta.

5. Gün - Kadırga Koyu, Ekincik Körfezi

Mavi turlarda sık tercih edilen Kadırga Koyu’nda verilecek yüzme molasının ardından Ekincik’e yolculuğu başlayacak.

Nefes kesen güzelliği, bozulmamış doğasıyla tam bir cenneti andıran Ekincik tenha, sakin yapısıyla dikkat çekmekte. Yakınında bulunan sessiz ve sakin plajında güneşin ve denizin tadını çıkarmanız mümkün. Tekne turları ve yürüyüş aktivitelerinin vazgeçilmez bir yeri olması muazzam güzelliğinden kaynaklanmaktadır. Yerel yaban hayatını gözlemleyebileceğiniz Ekincik’teki yaşantı sizleri oldukça şaşırtacak. Az sayıda su sporlarının yapılabileceği Ekincik’te muz teknesi ve su kayağı imkânına sahipsiniz. Gece hayatı pek bulunmayan Ekincik’te sessiz, sakin bir tatil hayaliniz varsa çok doğru bir seçim olacağını belirtmek isteriz. Barındırdığı Sultaniye Kaplıcaları’nda pek çok sağlık sorununuzdan kurtulmanız da mümkün. Şifalı suları ile nevralji, romatizma, cilt hastalıkları, karaciğer problemleri, dalak problemleri ve bağırsak sorunlarından kurtulabilirsiniz. Seyahat ve gezintiden dolayı yoruldunuz ve gerildiniz ise; şifalı sularda rahatlayabilirsiniz.

6. Gün - Manastır Koyu, Tersane Adası

Manastır Koyu’nun güneybatısında yer alan eski bir hamamın koyun ismini “Cleopatra  Hamamı” , “Batık Hamam Koyu” gibi isimlerle çeşitlendirmiştir. Tektonik kıyı oluşumuna sahip olan Manastır Koyu kıyıdan tepe bölümlere kadar çam ağaçları ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplıdır. Antik duvar yapısı, küçük kalıntıları ile Likya antik kenti “Lydae” akıllara getiren koy 1,5 saat sürecek bir patika yürüyüşüyle antik kente ulaşım sağlıyor.

Fethiye Körfezi üzerinde bulunan adalar içinde en büyüğü olarak bilinen Tersane Adası derin bir yapıya sahiptir. Adanın batı bölümünde demirlemek için uygun alanlar bulunmaktadır. Doğu bölümünde de kapalı ve korunaklı koyları bulunan Tersane Adası güzelliği ile dillere destan. Tarihi kaynaklara bakıldığında Tersane Adasının eski dönemlerde “Telandria”olarak adlandırıldığını görmekteyiz. Onlarca antik ev kalıntısıyla tarihe tanıklık edeceğiniz ada Fethiye Körfezi’ndeki denizciler için güvenilir bir nokta.

7. Gün - Bedri Rahmi Koyu, Yassıca Adası

Doğal güzelliği ve tarihi nitelikleriyle “Taşyaka” ya da “Gizli Koy” olarak da bilinen Bedri Rahmi Koyu önemli bir sanat insanının ismini almıştır. 1973 yıllarında Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun koyu ziyaret etmesi ve kayanın üzerine bir balık resmi çizmesi ada isminin zamanla bu hali almasına neden olmuştur. Türk Edebiyatı, sanat ve resim alanında önemli bir üstad olan Bedri Rahmi’nin resim çizdiği kaya koyda misafirlerini halen karşılamaya devam etmekte. Büyük ustanın onuruna “Balık Kayası” olarak isimlendirilmiş olan kayayı incelemelisiniz. Koy sert rüzgarlardan korunan bir yapıya sahip olduğundan iyi bir demirleme alanıdır. Fantastik boyutlara ulaşan güzelliği ile dillere destan koyda zakkum çiçekleri, küçük plajlar ve turkuaz sular arkasındaki tepeleri dikkatlice incelemelisiniz.  Tepede bulunan çam ve zeytin ağaçları sizlere kendinizi iyi hissettirecektir.

Yassıca Adası denizcilik haritalarının bir kısmında Yassıca Adaları grubu olarak gösterilir. Göcek’in yakın bir noktasında demirleme yaparak ulaşabilirsiniz. Sevgiliniz ya da eşinizle hiç yaşamadığınız kadar romantik dakikalar yaşayacağınız Yassıca Adası muhteşem gün batımı ile aşıklara harika bir görsellik sunuyor. Adaların korunaklı ve sığ bir yapıya sahip olduğunun altını çizelim. Ayrıca; su sporlarına meraklı olan misafirler için de uygun bir alan. 

Yassıca Adası gezintisinin tamamlanmasının ardından akşam yemeği ve geceleme için Göcek Limanı’na doğru harekete geçilir.

8.Gün - Göcek

Kahvaltının ardından saat 10.30’da turumuz tamamlanır.

Ülkemizin turkuaz kıyısında bulunan Fethiye Körfezi’nin en uç bölümünde yer alan Göcek doğal bir liman olma özelliği taşıyor. Dalaman Uluslararası Havalimanı’na yalnızca 30 dakikalık mesafede bulunan Göcek turizm merkezi olarak nam salmıştır. Yatçılık keyfini doruklarında yaşatacak bir liman olması yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelmesine neden olmuştur. Limana demirleyen çeşitli boyutlardaki tekneleri izleyebilirsiniz. Marina etrafında yapacağınız kısa bir yürüyüşün sizleri ne kadar rahatlattığını fark edeceksiniz. Deniz kıyısında bulunan bar ve restoranlarında yemeğinizi yedikten sonra soğuk içeceğinizi içerken denizin muhteşem güzelliğini seyredebilirsiniz.  Görmeniz gereken cazibe merkezlerinden bir tanesi.
 


Bu rota ile ilgili daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numaranız *
E-posta Adresiniz *
Bilgi Almak İstediğiniz Konu *
Güvenlik Sorusu * 3 (+) 2 = ?


Bu kategorideki diğer rotalar


Marmaris - Yunan Adaları - Bodrum mavi yolculuk tur programı

Bodrum - Yunan Adaları - Bodrum mavi yolculuk tur programı 

Marmaris - Yunan Adaları - Marmaris mavi yolculuk tur programı

Fethiye - Yunan Adaları - Fethiye mavi yolculuk tur programı